× סגור

לפרטים נוספים

לתיאום פגישת
ייעוץ בביתכם

לפרטים נוספים

"בגיל מבוגר אפשר להתפנות ליצירה"

הגיע הזמן לעשות את "השיחה" עם ההורים על מעבר לדיור מוגן? כל השאלות והתשובות לקראת השיחה הרגישה שצריך לנהל איתם

ההחלטה לעבור לדיור מוגן היא אחת ההחלטות החשובות והמורכבות שאדם מבוגר מקבל בחייו. דיור מוגן צפוי לשדרג את איכות החיים, אך הוא גם גורר שינוי משמעותי. השיחה שלכם עם ההורים בנושא שכזה היא שיחה רגישה במיוחד, שצריך לדעת כיצד לנהל אותה בכבוד וברגישות – הכל למען איכות החיים וטובתו של ההורה. אספנו עבורכם את כל הנקודות והשאלות הפוטנציאליות שעשויות לצוף בשיחה על המעבר האפשרי לדיור מוגן

ההחלטה על מעבר לדיור מוגן היא ללא ספק אחת ההחלטות המורכבות עבור אדם בגיל מתקדם. דיור מוגן צפוי להוביל לשדרוג באורח החיים, אך המעבר כרוך גם בהשראת חיים שלמים מאחור, כך לפחת לפי התפיסה של רבים מאותם מבוגרים.

לישראלים מבוגרים רבים קשה להשלים מנטלית עם העובדה שהם פחות עצמאיים כיום, וכי הם זקוקים להשגחה צמודה יותר. התוצאה המצערת היא שרבים מהם מחליטים להישאר בבית ולנסות להמשיך בחיים עצמאיים, מה שצפוי להוביל לירידה חדה באיכות בחיים ובמצבם הבריאותי. דו"ח של הוועדה לבחינת דרכי התמודדות עם בדידות בקרב אנשים זקנים, שנערך עבור משרד הרווחה מ-2014, מגלה כי היקף תופעת הבדידות בקרב בני 65 ומעלה בארץ מגיע ל-47% מהמשיבים שאמרו כי הם בודדים "חלק מהזמן", "רוב הזמן" ו"כל הזמן", על פי המחקרים. לפי הדו"ח, הסיבה למתן תשומת לב מיוחדת לתופעת בדידות בקרב מבוגרים נעוצה בכך שהשילוב עם תהליכים אופייניים לזקנה (עצמאות מופחתת, אובדן בן/ בת זוג) יוצר או מאיץ מצבי סיכון פיזיים, בריאותיים ונפשיים, הפוגעים משמעותית באיכות החיים של האדם המבוגר ובתוחלת החיים שלו. השילוב גם מקטין את היכולת שלו לגייס כוחות ומשאבים אחרים כדי להתמודד עם מצבי בדידות אלו.

הדרך להפגת הבדידות עוברת דרך "השיחה" בין הילדים להוריהם על האפשרות של מעבר לדיור מוגן. על מנת לנהל את השיחה, צריך להבין את החסמים מולם עומד ההורה, להפנים את המקום הפסיכולוגי והמנטלי שהוא נמצא בו, ולהתכונן מראש כדי לדעת איך ומה לענות.

להורה יש את כל הסיבות לחשוש מהשינוי

שינוי הוא אתגר לא פשוט, כמעט בכל סיטואציה בחיים. כאשר מדובר על מעבר דירה של אדם בן 70 ומעלה, השינוי הופך להרבה יותר מסובך. במקרים רבים, אותם אנשים עוזבים בתים אותם ניהול וטיפחו במשך עשרות שנים, בהם אירחו את המשפחה לארוחות חג מפוארות ובילו עם הנכדים. עזיבה של בית עם היסטוריה שכזו היא משימה לא פשוטה בעליל. עצם האריזה של חיים שלמים בקרטונים ומעבר לדירה קטנה בהרבה, גורמים לחשש מובן והגיוני.

גלילה למעלה